Iskolánkban minden évben megszervezzük a nemzetiségi hetünket.
Az idei tanévben október 16-tól 25-ig az Alte Berufe und Handwerke (Régi foglakozások és mesterségek) témát dolgoztuk fel. Olyan régi mesterségekkel foglalkoztunk, melyeket már szinte alig űz valaki, pedig nemrég még sokaknak adott megélhetést: fazekas, kovács, kőfaragó, gyertyaöntő, cipész, borbély, molnár, kalapos, mézeskalácsos, székfonó.
Az elsősök részletesen a kékfestő, fazekas, takács, cipész mesterségekkel foglalkoztak. Kékfestő anyagminták megismerése után saját maguk is tervezhettek mintát, papírból készült babát öltöztettek fel kékfestő ruhába, illetve nyomdatechnika segítségével kékfestő mintás asztalterítőt készítettek. A fazekas mesterséget utánozva papírtányért festettek.
A második évfolyamon a pékmesterséggel ismerkedtek meg a tanulók, sógyurmából készítettek perecet, pogácsát. A seprűkötő szakma is nagyon érdekesnek bizonyult, páros munkában seprűt készítettek. A 2.C és 2.D osztályosok a nagymányoki tájházban régi szakmák tárgyait, eszközeit ismerték meg. A 2.B osztályosok Ófaluban jártak, ahol előadást hallgattak meg a régi ófalusi mesterségekről, majd megtekintették a székfonó munkáját.
A harmadik osztályosok só-liszt gyurmából edényeket, tányérokat formáztak. A kádár mesterség rejtelmeibe is betekintettek, hordókat rajzoltak, festettek. A 3.B osztályosok falapra festett hartai tükröt készítettek. A 3.D és 4.C osztályosok nemzetiségi hetünket megelőzően már gyűjtőmunkába kezdtek. Szerszámokat, eszközöket gyűjtöttek, melyekből kiállítást rendeztek. Az emeleti folyóson a 3.D-sek Die Werkzeuge meines Großvaters című kiállítását minden tanuló megtekintette. A 4.C-sek az osztálytermükben rendezték meg kiállításukat, a negyedik évfolyamosok cégéreket terveztek, rajzoltak. A magyarországi német nemzetiségi irodalom jeles képviselőitől szakmákról szóló verseket, költeményeket dolgoztak fel.
A felső tagozatosok az egyes szakmák részletes megismerése után lapbookot készítettek. A Völgységi Múzeum előadásain vettek részt majd utána könyvsarok készült Deckert féle nyomott mintával, melyet saját maguk varrtak össze. Témánk feldolgozásához egész héten segítséget kaptunk a Völgységi Múzeumtól Mesterek és mesterségek a Völgységben című kiállításukkal, élménydús foglalkozásaikkal: bútorfestés, pacsker- és filckönyvjelző készítés.
Nemzetiségi hetünket Oktoberfest-tel zártuk. Tánccal, vidáman ért végett az élménydús hetünk. A mulatság végén minden tanuló cukorkát, perecet és teát kapott.
A nemzetiségi hét anyagát német és népismeret órákon dolgoztuk fel, a kézműveskedésre rajz- és technikaórán került sor.
Köszönjük a németes kollégák lelkes, odaadó munkáját.
Nemzetiségi hetünk a Bonyhádi Német Önkormányzat támogatásával valósult meg.
A további képek megtekinthetők: Médiatár