Iskolánk ebben az évben is aktívan csatlakozott az országos Fenntarthatósági Témahéthez.
A fókuszban ezúttal a talaj és annak biodiverzitása, a mesterséges intelligencia, a zöldenergia-források, valamint a fenntartható fogyasztás, fogyasztóvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés álltak.
Intézményünk minden osztálya részt vett a programban, tanórai vagy tanórán kívüli keretek között. A hét során a diákok változatos, élményszerű tevékenységek révén mélyíthették el tudásukat és érzékenyülhettek a környezetvédelem és fenntarthatóság iránt.
A felső tagozaton az idei év kiemelt témái közül a tudatos fogyasztói magatartás és a hulladék témaköreivel foglalkoztak részletesebben, amelyek során a gyerekek rövid, ismeretterjesztő filmeket tekintettek meg a víz útjáról, a víztisztításról, beszélgettek a probléma fontosságáról. A foglalkozásokat kvízkérdések sora és figyelemfelkeltő plakát készítése zárta.
Felsős napközisek két csoportja a városban keresett fenntarthatóságra, környezetszépítésre követendő és kerülendő példákat. A tapasztaltakat plakát formájában mutatták be.
Három alsós osztályunk is bekapcsolódott a Bonyhádi Önkormányzat által meghirdetett TeSzedd! országos szemétszedési akcióba. Tanulóink példás lelkesedéssel tisztították meg a sétálóutcát, az AC parkolót és a temető előtti területet – ezzel is hozzájárulva közvetlen környezetünk szebbé, élhetőbbé tételéhez.
Iskolánk pedagógusa, Bachesz Zita tanárnő idén is felkészítette diákjait a ZöldOkos Kupa – Magonc elnevezésű, 5-6. évfolyamosoknak szóló háromfordulós csapatversenyre, amelynek lebonyolítása április 7. és május 23. között zajlik. A tanárnő egy színvonalas prezentációt is készített a fenntartható jövőről, mely iskolánk aulájában egész héten kivetítésre került.
A programok megvalósításában és a felkészülésben nagy segítséget nyújtott a Fenntarthatósági Témahét hivatalos weboldala, ahonnan iskolánk regisztrált felhasználóként számos ötletet, óratervet és projekttervet töltött le. Az anyagok minden osztály számára hasznos iránymutatást adtak ahhoz, hogy korosztályuknak megfelelő, tartalmas és élvezetes fenntarthatósági programokat valósíthassanak meg.
Iskolánk fontosnak tartja, hogy tanulóink már fiatal korban megértsék: a fenntartható életmód nemcsak egyéni, hanem közösségi felelősség is. Célunk, hogy a jövő nemzedékei környezettudatos szemlélettel, nyitottsággal és elkötelezettséggel formálják a világot.
Osztályszíntű alsós programok:
1.B – Színezés, alkotás közben arról beszélgettek a gyerekek a tanító nénikkel, hogy mit tudnának tenni a környezetük megóvása érdekében, mit vállalatnak ők gyerekként.
2.C – A gyerekek a tudatos vásárlás témakörével foglalkoztak. Megtanulták, hogyan válhatnak tudatossá a mindennapi vásárlás során, hogyan kerülhetik el a pazarlást, és néhány élelmiszer esetében végigjárták az utat, miként kerül a tányérjukra.
3.D – Technikaórán kiürült tejfölös dobozokból és kávékapszulákból készítettek báránykákat. A dobozok mélyében húsvéti tojások vagy egyéb apróságok bújtak meg.
4.B – Az osztály különböző talajokat vizsgált meg, sőt, még a vízáteresztő képességüket is tesztelték. A szép idő beköszöntével bokrok elültetésével varázsolták szebbé az iskola udvarát.
4.C – Technika- és rajzóra keretében a környezetszennyezés problémáiról beszélgettek, és megemlékeztek a Föld napjáról is. Az előzetes csoportmunka során elkészített rajzok segítségével bemutatták, hogyan védik saját környezetük tisztaságát.
A további fotók megtekinthetők: Médiatár